Koca Şiddeti Yüzünden Kadınların Sığınmaya Gitmesi

Author

Categories

Share

Koca Şiddeti Yüzünden Kadınların Sığınmaya Gitmesi Toplum da geçmişten bugüne kadar kadına şiddet olaylarının artması kadın sığınma evlerinin varlığını ortaya çıkarmıştır. (Koca şiddeti, baba şiddetli, sevgili şiddeti ve dahası fazlası) Buraya gelen kadınlar kendilerini güvende hissetmeleri ve onlara kalkacak elin çatısı altında değil de daha şefkatli bir ortamda kendilerini iyileştirip, hayatlarını düzene sokmak için güvenli bir ortam. Gidecek bir yerlerinin olmayışı çaresizliğe sürekler. Çare biz topluma görev düşer.

Sığınma Evlerinin İyileştirilmesi

Bildiğimiz kadarıyla bir o kadar da bilmediğimiz şiddete maruz kalan kadınların kaldıkları kadın sığınma evlerinin bir kapasitesi, orada belli bir kalma süresinin olduğunu unutmamak gerekir. Sivil toplum örgütlerinde olan bu yükü toplum olarak hafifletmek adına burada yaşayan mağdur kadınlar için yapılabilecek şeyleri en üst seviyede tutarak sığınma evlerin iyileştirilmesi gerekir. Sığınma evlerinde kalan kadınlar öncelikle, psikolojik desteğin yanında iş sahibi olmaları için eğitimlerin verilmesi ve yeni başlangıçlara hazırlanması gerekiyor.

Bu evlerde kalan kadınların devlet desteğini ve sivil toplumun yanında olduğunu hissetmeleri gerekir. Kadın sığınma evlerinin kalitesinin yükseltilmesi, yapılan hizmet kadınların ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik olmalı. Sığınma evleri toplumdan soyutlamayı değil de topluma kazandırmayı hedeflemiştir. Oraya gelen kadınlar için bir işkence değil de kendini tedavi etme, iyileştirme, rehabilitasyon olmalı. Hazır olduğunu hissettiği an çıkmalı. İş konusunda öncelikli olmalıdırlar. Kendilerine iyi gelebilmeli ve ekonomik olarak güçlü olmaları onlara toplum olarak destek vermekten geçer.

Şiddet Gören Kadınların Topluma Kazandırılması

Kadına şiddet kişisel sorun olmaktan çıkıp toplumsal sorun haline gelmiştir. Şiddete maruz kalan kadınların yüz yüze bir uzman eşliğinde konuşulması, onların bir değer olduğunu hatırlatılması gerekir. Şiddet mağduru kadınları topluma kazandırmak adına büyük ama etkili adımların atılması, onların sosyalleşmesi için bilinçlendirilmesi gerekir. Meslek sahibi olmaları için gerek devletin, gerek bağımsız kuruluşların el birliği altında çalışması gerekiyor. Ayırıcı değil yapıcı olmak bir görev.

Aynı zamanda kadınları bilinçlendirmek adına sempozyumlar düzenlenip toplumun güçlenmesi gerek. Koca Şiddeti Yüzünden Kadınların Sığınmaya Gitmesi Sığınma evlerinden çıktıktan sonra özgürlüklerini eline almış güçlü, sağlam birey haline gelmiş, bir şiddetin kölesi olamayacak bireyler haline gelmelidirler. Bu görev hem topluma hem bize düşer.

Author

Share

Önceki İçerikPejo Parça
Sonraki İçerikLens Fiyatları