Enerji Verimliliği Danışmanlığı Hakkında

Author

Categories

Share

Enerji Verimliliği Danışmanlığı Hakkında Herkesin de bildiği gibi, bize verilen bu dünyayı ne yazık ki verimli olarak kullanmıyoruz. Her geçen gün de doğal enerji kaynaklarımız bir bir azalıyor. Buna bağlı olarak da enerji kaynaklarımızı verimli kullanmamız gerekiyor. Bu konu son yılların en sık konuşulan konuları arasında yerini alıyor. Enerjilerimizi ve enerji kaynaklarımızı verimli kullanmak için binalarımıza da büyük görevler düşüyor. Enerji verimliliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında binalarda az enerji tüketilmesi geliyor.

Enerji Verimliliği Danışmanlığı Hakkında

Binalarda doğru ısı yalıtımı kullanılması gerekiyor. Bu noktada pencerelerden kapılara kadar pek çok noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda da enerji verimliliğin sağlanması gerekiyor. Çıkan yönetmelikler vatandaşların, enerjilerini daha verimli ve dikkatli kullanmaları yönünde. Enerji bilincinin geliştirilmesi için bazı önlemler alınıyor. Bu sebeple de enerji danışmanlık şirketleri ortaya çıkmaya başladı. Bu şirketlerin en temel amacı, binanın enerji performansını maksimum seviyeye çıkartmak.

Enerji Verimliliği Kanunu Hakkında

Enerji verimliliği çok dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Ülkemizdeki enerji verimlilikleri incelendiği zaman bina da yüzde 30, sanayi sektöründe yüzde 20, ulaşım sektöründe ise yüzde 15 oranında bir tasarruf gözlemlenmektedir. Bu tasarruf sadece aile ekonomisine değil, aynı zamanda da ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Güçlü bir ekonomiye sahip olmak her devletin hayalidir. Bu şekildeki ekonomiye sahip olmak da yaşamsal açıdan son derece önemlidir.

Belirtilen önlemler için pek çok yönetmelik bulunuyor. Bu yönetmeliklere göre tasarruf en çok binalardan sağlanabiliyor. Binalardaki Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre, bütün binaların enerji kimlik belgesi çıkarması gerekiyor. En geç 2020 yılına kadar bütün binaların enerji kimlik belgesinin olması gerekiyor. Enerji kimlik belgesine sahip olmayan binalara ne yazık ki bir takım yaptırımlar uygulanması söz konusu.

Author

Share

Önceki İçerikBeyaz Eşya Servisi
Sonraki İçerikKadın Giyim Markaları