Enerji Kimlik Belgesi

Author

Categories

Share

Kaliteli ve kurumsal firmamız Enerji Kimlik Belgesi Adım Adım Enerji Kimlik Belgesi Alma Binaların mutlaka 1 Ocak 2020’ye kadar enerji kimlik belgesi alması gerekiyor. Sürenin yavaş yavaş azalması, binaları telaşa düşürmeye başladı bile. Peki, enerji kimlik belgesi nasıl alınır? Bu konuda süreç nasıl işler? Detayları aktarıyoruz.

Enerji Kimlik Belgesi Alımı

Hayatımızda yer edinen kavramlardan bir tanesi de enerji kimlik belgesidir. Bu belge, binaların enerjilerini ne kadar verimli kullandıklarını gösteren bir karnedir. Enerji Kimlik Belgesi Resmi bir belgedir. Enerji Kimlik Belgesi, kısaca EKB olarak adlandırılmaktadır. Biten inşaatlar için oturma izninin alınması gerekiyor. Artık bu iznin alınabilmesi için, binaların enerji kimlik belgesine sahip olması gerekiyor. Bu noktada devreye bina sahipleri ve danışmanlık şirketleri giriyor.

Günümüzdeki binaların sadece yüzde 20’sinin, enerjilerini doğru olarak kullandığı düşünülürse, bu uygulama gerçekten yerindedir. Enerji kaynaklarının verimli kullanabilmesi açısından, doğru bir karar. Dünyada kullanılan yakıt türlerinin azalması, hepimizin sorunudur. Bu sorun için gerekli önlemi almak da herkesin görevidir.

Bakanlık İşin İçine Giriyor

Enerji kimlik belgesi almak istiyorsanız, enerji kullanma uzmanlığı alan kişiler ile çalışmalısınız. Danışmanlık şirketleri bu belgeyi sizin için çıkartabilir. Bu şirketler bünyesinde mühendis, serbest müşavir, makine mühendisi ve inşaat mühendisi barındırmaktadır. Yapımı 1 Ocak 2011 tarihinden sonra biten binaların kontrolünü bu uzmanlar yapmaktadır. Bina sahibinin, bu danışmanlık şirketine başvurması, süreci başlatmak için yeterli olacaktır.

Belgenin çıkarılması için binanın durumu, yaşı, kat sayısı ve inşaatında kullanılan malzemeler önemlidir. Bütün bu konular için ölçümler ve gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Hatta kontroller sadece dıştan değil, aynı zamanda da içten de yapılmaktadır.

Belgenin onaylatılması ise bakanlığın işidir. İşlemin sağlıklı ve kısa sürede sonuçlanabilmesi için uzman ve profesyonel danışmanlık şirketleri ile çalışılması gerekiyor.

Author

Share